Medicofarma Biotech otworzyła nowe laboratorium w Poznaniu

Biotechnologiczna spółka w stolicy Wielkopolski prowadzić będzie prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi lekami onkologicznymi oraz terapią po przejściu choroby COVID-19. Prace grupy badawczej w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu koordynować będzie obecnie dr hab. Katarzyna Rolle, prof. ICHB.

W ramach poznańskiego Centrum B+R realizowane będą projekty w obszarze terapii nowotworów oraz rehabilitacji postcovidowej. W skład zespołu badawczego Centrum B+R wchodzą doświadczeni badacze, w tym dr hab. Katarzyna Rolle, Kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej w IChB PAN. Naukowczyni była również członkiem ​​Wirusowej Grupy Wsparcia, która opracowała pierwszy polski test diagnostyczny na wykrycie koronawirusa.

Do tej pory spółka zdecydowała się na inwestycję w platformy CANCER PRINT oraz BREAST/OVARY RNA THERAPY, ale w planach jest testowanie kolejnych modeli badawczych. Ponadto w laboratorium będzie prowadzona analiza molekularna maszynerii kontroli epigenetycznej choroby COVID-19. Ma stanowić platformę do dalszych badań, a następnie opatentowania kluczowych cząsteczek, które będą mogły być użyte w tworzeniu strategii terapeutycznych.

„W Centrum wykorzystywane będą nowoczesne technologie, takie jak organoidy czy biodruk 3D żywych tkanek. Następnie testowane będą na nich nowe cząsteczki, które wykazują potencjał terapuetyczny. Naszym celem jest wyodrębnienie i przebadanie tych, które finalnie przyczynią się do poprawy jakości życia i zdrowia pacjentów” – tłumaczy dr. hab. Katarzyna Rolle, Kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej IChB PAN.

Medicofarma S.A. od 2017 r. – większościowy akcjonariusz Medicofarmy Biotech SA, działa w kooperacji z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Efektem skutecznej współpracy jest wprowadzenie na rynek pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2. Najnowsza generacja testu MediPAN-2G+ FAST COVID daje możliwość wykrywania dwóch specyficznych genów koronawirusa w jednej reakcji zaledwie w ciągu 1 godziny. Medicofarma zajęła się realizacją serii pilotażowej, a następnie kompleksową produkcją testów. Medicofarma Biotech także nawiązała współpracę wdrożeniową z Instytutem w zakresie wsparcia w opracowywaniu innowacyjnych terapii onkologicznych oraz rehabilitacji postcovidowej.

W Centrum B+R możliwe jest także przeprowadzenie badań analitycznych, preformulacji i szeregu analiz dla podmiotów zewnętrznych. Tym samym spółka poszerza ofertę świadczeń komercyjnych dla branży farmaceutycznej.

„W branży biotechnologicznej ciągłe innowacje to konieczność. Konkurencja w dziedzinie opracowywania leków onkologicznych jest silna. Stawiamy na rozwój, dlatego laboratorium w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii korzystać będzie z najnowocześniejszego sprzętu oraz technologii biologii molekularnej” – komentuje Cezary Kilczewski, prezes Medicofarma. – „Choć wciąż potrzebne są testy wykrywające zakażenie SARS-COV-2, to chcemy skupić się na tym co przed nami. Coraz więcej osób będzie zgłaszało potrzebę rehabilitacji postcovidowej. To naturalny wybór kierunku rozwoju spółki” – dodaje.

Medicofarma Biotech jest spółką badawczo-rozwojową z sektora biotechnologii zajmującą się pracami nad innowacyjnymi lekami, wyrobami medycznymi i produktami biotechnologicznymi. Posiada licencję na produkcję wysokiej jakości, szybkich testów do wykrywania różnorodnych odmian wirusa SARS-CoV-2, który powstał przy współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN. Jest notowana na rynku NewConnect.