Naukowcy potwierdzają: noszenie maseczki zabezpiecza przed zakażeniem COVID-19

Naukowcy z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadzili symulacje komputerowe propagacji patogenów COVID-19 podczas kaszlu. Metoda zaproponowana przez zespół prof. Macieja Paszyńskiego polega na dokładnych symulacjach komputerowych zachowań społecznych. Prace trwały wspólnie z naukowcami z Uniwersutetu Teksańskiego w Austin w Stanach Zjednoczonych. Wykorzystano przy tym sztuczną inteligencję, aby zbadać znaczenie maseczki na ustach i nosie do rozprzestrzeniania się patogenów w trakcie kaszlu.

Jak powiedział cytowany w komunikacie prof. Paszyński „symulacje pokazują dobitnie jak istotne jest, w czasach pandemii, noszenie maseczki, szczególnie przez osoby zainfekowane”.

Wstępne wyniki badań zostały opublikowane w wydawnictwie Springer Nature i udostępnione ogólnoświatowym bibliotekom artykułów naukowych oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

W kolejnym etapie badań prof. Ignacio Mugi z Papieskiego Uniwersytetu w Valparaiso w Chile wykorzystał modele matematyczne dzięki którym opracowano
Wnioski potwierdzające doświadczenia z pierwszej fali pandemii.
W pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie ma dodatkowego ruchu powietrza – na przykład klimatyzacji czy punktowych nawiewów – w przypadku kaszlenia teoretycznie możliwe jest zakażenie nawet w odległości 2 metrów od kaszlącego.

Natomiast osoba kaszląca, zasłaniająca usta maseczką, zmniejsza zasięg emitowanych patogenów nawet czterokrotnie. Oznacza to, w praktyce, że osoby zachowujące dystans społeczny są względnie bezpieczne.

Wojciech Żurawski, Kraków