System EVA VisualCheck testowany przez Lux Med

Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny, ale z drugiej znacznie ograniczyła wykonywanie badań profilaktycznych. Tymczasem rak szyjki macicy nie odpoczywa w jej cieniu i nadal zbiera katastrofalne żniwo. Remedium są nowe technologie, które wkraczają do polskich gabinetów ginekologicznych oraz szpitali, oferując zupełnie nowe możliwości dla polskich pacjentek.

Jednym z najnowszych rozwiązań jest EVA System z aplikacją VisualCheck, która w ocenie stanu zdrowia szyjki macicy wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, zapewniając większą pewność diagnostyki. Jej działanie można porównać do mobilnego, wirtualnego konsylium. VisualCheck w ciągu kilkudziesięciu sekund porównuje zdjęcia zrobione w gabinecie ginekologicznym z 600 tysiącami obrazów szyjki macicy zebranymi do tej pory w bazie Mobile ODT.

Od kilku miesięcy z tej najnowszej technologii korzysta placówka Grupy Lux Med w Warszawie, gdzie przeszkolone przez dr n. med. Ewę Kuś położne codziennie przeprowadzają u pacjentek badania stanu tarczy szyjki macicy za pomocą EVA System z VisualCheck.

„To bardzo nowoczesne oraz proste w użyciu narzędzie, służące do obiektywnej analizy obrazu szyjki macicy u kobiet. Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie jest też w jakikolwiek sposób dotkliwe i trwa bardzo krótko. System może być użyty podczas każdego badania ginekologicznego pacjentki” – tłumaczy cytowana w komunikacie dr n med. Ewa Kuś, ekspert Grupy do spraw ginekologii i położnictwa. – „Korzystam z systemu na co dzień u wielu moich pacjentek. Badanie z wykorzystaniem VisualCheck mogłoby być dodatkowym narzędziem w profilaktyce raka szyjki macicy. Analiza obrazu przy użyciu EVA System nie jest bowiem subiektywną oceną lekarza czy diagnosty cytologicznego, tak jak rozmaz cytologiczny czy badanie kolposkopowe. Gdyby znalazło się w procedurze uzupełniającej mogłoby w znaczący sposób zwiększyć wykrywalność zmian przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy”.

VisualCheck jest rekomendowany przez ekspertów do procedury uzupełniającej cytologię i test HPV – czyli badań, które często są wykonywane przez położne. System ten otrzymał w Polsce pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.