Onkoodpowiedzialni – rusza kolejna odsłona akcji

Raka jelita grubego, który jest jednym z najpoważniejszych problemów onkologicznych w Polsce. Jak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Nowotworów w Polsce odpowiada on za ok. 20,5 tys. zachorowań w 2020 r. a dynamika wzrostu zachorowań w ostatnich latach jest bardzo wysoka ponieważ wynosi ok. 4-5% w skali roku. Co więcej, współczynnik umieralności na ten nowotwór jest u nas o wiele wyższy niż w północnych i zachodnich krajach Unii Europejskiej a liczba zgonów w naszym kraju z powodu tego nowotworu to ok. 12,5 tys. osób rocznie.

Warto pamiętać, że tylko 5-10% przypadków zachorowań na ten typ nowotworu determinowane jest czynnikami genetycznymi. Na pozostałe czynniki ryzyka jak na przykład dobrze zbilansowaną dietę, prawidłową masę ciała czy regularną aktywność fizyczną mamy wpływ i możemy je kontrolować.

Niestety rak jelita grubego rozpoznawany jest w Polsce u 25% pacjentów w wysokim stadium zaawansowania co znacznie obniża szanse na skuteczne leczenie. W praktyce oznacza to, że rak jelita grubego jest drugą przyczyną zgonów nowotworowych wśród mężczyzn i trzecią wśród kobiet w naszym kraju.

„Dlatego tak ważna jest profilaktyka, o której również przypominamy w trakcie naszej akcji ONKOODOPOWIEDZIALNI. Z badań profilaktycznych w tym kolonoskopii w Polsce korzysta zbyt mało uprawnionych osób. Przed pandemią było kilkanaście procent uprawnionych osób, a obecnie poniżej 10 proc.” – podkreśla Joanna Szyman, prezes Zarządu Grupy Neo Hospital. – „W ramach sierpniowej akcji przewidzieliśmy m.in. spotkania live z ekspertami, filmy na temat profilaktyki raka jelita grubego ze szczególnym uwzględnieniem kolonoskopii oraz informacje na temat nowoczesnych metod leczenia operacyjnego raka jelita grubego z wykorzystaniem robota da Vinci”.

Akcji ONKOODPOWIEDZIALNI ruszyła w czerwcu tego roku.Jest poświęcona edukacji onkologicznej, profilaktyce i promocji zdrowia. Pierwsza odsłona akcji dedykowana była nowotworom ginekologicznym.