Testy diagnostyczne genXone identyfikują 8 mutacji koronawirusa

Spółka genXone rozszerzyła ofertę badań diagnostycznych. Teraz każdy test oferowany przez spółkę oprócz oceny czy pacjent zachorował na COVID-19, będzie pozwalał na jednoczesne zidentyfikowanie jaki to wariant koronawirusa. W szybkiej analizie real-time PCR genXone wskazuje na obecność aż ośmiu różnych mutacji charakterystycznych dla tzw. niebezpiecznych wariantów koronawirusa, m.in. wariantu Delta.

Znajomość potencjalnego wariantu jest bardzo pomocna ze względu na przewidywania ciężkości przebiegu choroby COVID-19 oraz ewentualne potrzeby objęcia pacjenta wysokospecjalistyczną opieką medyczną.

Diagnostyka, która jest oferowana przez spółkę, umożliwia identyfikację aż 8 mutacji charakterystycznych m. im. dla wariantów: indyjskiego (tzw. wariant Delta), brytyjskiego, południowo-afrykańskiego, brazylijskiego czy kalifornijskiego.

„Dla nas kluczowym zadaniem jest nieustanne udoskonalanie i rozwój oferowanych badań. Dzięki współdziałaniu dwóch laboratoriów w ramach struktury naszej firmy, jesteśmy w stanie zarówno wykonywać standardowe badania diagnozujące choroby, jak i poświęcić się specjalistycznym analizom zmienności koronawirusa, czy tworzeniu nowych rozwiązań dedykowanych dla medycyny i biznesu wykorzystując w tym celu nanoporową technologię sekwencjonowania” – podkreśla cytowany w komunikacie Michał Kaszuba, prezes genXone.

Laboratorium podpoznańskiej spółki jako pierwsze w Polsce wykryło obecność brytyjskiej odmiany koronawirusa, a w marcu br. genXone została zaproszona do Ogólnopolskiego programu monitorowania przebiegu pandemii pod kierownictwem Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zawierając tym samym umowę, której wartość opiewa na kwotę 2,5 mln zł. Spółka nawiązał również współpracę z Sanepidem.

genXone S.A. działa w branży biotechnologicznej i zajmuje się wykorzystaniem technologii sekwencjonowania nanoporowego (NGS) w wielu obszarach nauki i biznesu, m.in. w diagnostyce genetycznej, przemyśle spożywczym, weterynarii czy rolnictwie. Akcje spółki są notowane na NewConnect od 2020 r.