Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Po zapowiadanej na 11 września manifestacji medycy chcą rozstawić w Warszawie białe miasteczko – mają w nim mieszkać nie tylko pielęgniarki, lecz także lekarze, ratownicy, diagności, fizjoterapeuci, technicy, a także personel pomocniczy. Wśród postulatów wymienia się m.in. 8% PKB na zdrowie i lepszą ochronę przed antyszczepionkowcami.
–Grupa lekarzy, naukowców i ekspertów, m.in. dr Paweł Basiukiewicz, prof. dr hab. Piotr Kuna czy matematyk Krzysztof Szczawiński, apeluje do władz o rezygnację z utrzymywania obostrzeń dla osób spoza grup ryzyka i tych, które nabyły odporność. Jak najszybciej przywrócone powinno zostać normalne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza POZ, należy również zmienić narrację decydentów i mediów, aby Covid-19 zaczął być traktowany jako normalna choroba wirusowa dróg oddechowych.

Gazeta Wyborcza
–418 respiratorów, które resort zdrowia kupił od spółki E&K za 47,7 tys. euro za sztukę, zostanie wystawionych na licytacji. Cenę wywoławczą ustalono na 30 tys. zł, co oznacza, że nie ma szans na odzyskanie całej kwoty, wynoszącej ok. 50 mln zł.

Puls Biznesu
–Naczelna Rada Lekarska alarmuje, że proponowane w Nowym Ładzie zmiany podatkowe istotnie zwiększą obciążenia wszystkich kadr medycznych i realnie obniżą ich zarobki. NRL krytykuje zarówno podwyżki składki zdrowotnej do 9%, jak i pomysł zniesienia możliwości przechodzenia na tzw. kartę podatkową po 31 grudnia br.