MZ: jesteśmy blisko porozumienia; strajkujący: Ministerstwu nie zależy na rozwiązaniu problemu

„Dziś zostały omówione szczegóły dotyczące rozwiązań formalnoprawnych – jesteśmy blisko porozumienia. Zaprezentowaliśmy trzy kryteria dotyczące istotnych dla medyków rozwiązań” – mówił wiceminister Piotr Bromber po spotkaniu w Centrum Dialog. „Ministerstwu Zdrowia nie zależy na szybkim rozwiązaniu problemu” – odpowiadała Anna Bazydło, wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów, podczas konferencji w Białym Miasteczku.

Protestujący medycy podkreślają, że wciąż aktualny jest postulat dotyczący zmiany ustawy o najniższych wynagrodzeniach oraz postulat dotyczący wzrostu nakładów i zwiększenia wyceny świadczeń.

Dyskutowana jest także np. sprawa urlopów zdrowotnych, które można byłoby wziąć po 15 latach pracy. Jak podkreśla MZ ta kwestia jest konsultowana m.in. z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Jednak to kwestie finansowe najbardziej rozpalają dyskusję. Protestujący uważają, że wyliczenia resortu są błędne.

„Nie rozumiemy dlatego – skoro premier Morawiecki mówi o 80 mld zł nadwyżki finansowej – nie można tych pieniędzy w jakieś części przeznaczyć na ochronę zdrowia z której korzystają wszyscy Polacy. W końcu podobno zdrowie jest priorytetem tego rządu” – podkreślała Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Jednocześnie nie ukrywa, że możliwe jest zaostrzenie protestu. „Taki był plan od początku” – dodawała.

Następne spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek.

Protest medyków trwa od 11 września.