MZ podniesie wycenę dobokaretki. Czy to zatrzyma protesty?

„Łącznie tylko w tym roku dofinansujemy system Państwowego Ratownictwa Medycznego dodatkowo o 62 mln zł” – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas brefingu w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

„Zleciłem Agencji Oceny Technologii Medycznych nową wycenę tzw. dobokaretki. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem” – podkreślał Niedzielski.

Jak dodawał wiceminister Waldemar Kraska, odpowiedzialny za Państwowe Ratownictwo Medyczne, „chcemy by ten system działał coraz lepiej. Jak zapowiedział od października zmienią się stawki. I tak: dobokaretka zespołu „S” z 4186 zł zostanie podniesiona na 5583 zł, a zespołu „P” z 3177 zł na 4186 zł.

„To oznacza, w przypadku zespołu S, że wycena wzrośnie o 1400 zł. Mam nadzieje, że to pozwoli na niezakłóconą pracę pogotowia” – podkreślał wiceminister.

Pytani przez dziennikarzy o zmiany w obostrzeniach zapewniali, że we wrześniu nie powinny być one zmieniane.

„Prognozujemy, że pod koniec września będziemy notować około tysiąca zakażeń dziennie, ale to nie jest najważniejszy parametr jakim się kierujemy w podejmowaniu decyzji. Dużo ważniejsza jest dla nas liczba hospitalizacji, a ta na szczęście jest niska” – odpowiadał Niedzielski.

Według danych MZ na dzisiaj rano hospitalizowanych było 570 osób (na 6 005 łóżek dla pacjentów z COVID-19). Zajęte były 63 respiratory (na 577 dostępnych w szpitalach).