Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział, że nie chce zamykać szpitali – wbrew słowom marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – lecz je unowocześniać. Służyć ma temu powstanie Funduszu Modernizacji Szpitali, który ma podnieść placówki do poziomu krajów zachodnich, m.in. dzięki wymianie 90 tys. łóżek i zakupowi 400 karetek.
–Naukowcy z Republiki Południowej Afryki ostrzegają, że nowy wariant koronawirusa C.1.2 ma niepokojącą liczbę groźnych mutacji i szybko roznosi się na południu Afryki. Dotarł już także do Europy.
–W ramach protestu ok. 30 z 80 zespołów ratownictwa medycznego w Warszawie nie będzie pracować w pierwszym tygodniu września. Ratownicy domagają się podniesienia stawki godzinowej za swoją pracę.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rząd przyjął wczoraj projekt o nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowela ma wprowadzić rozwiązanie polegające na możliwości kredytowania płatnych studiów na kierunku lekarskim. Umorzenie kredytu w całości będzie możliwe pod warunkiem odpracowania studiów przez okres nie krótszy niż 10 lat w publicznym systemie ochrony zdrowia i uzyskania w tym okresie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową.

Rzeczpospolita
–Obywatele polscy będą mogli korzystać ze świadczeń zdrowotnych w Wielkiej Brytanii na zasadach sprzed jej wyjścia z UE, wynika z przyjętego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i prawa farmaceutycznego.