Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak ustalił „DGP”, składka zdrowotna dla prowadzących działalność gospodarczą ma wynieść docelowo 4,9% – w 2023 r., natomiast w przypadku ryczałtowców pojawiłyby się trzy stawki składki – 300, 500 i 900 zł. Powyższe rozwiązanie to efekt negocjacji między stroną rządową a przedstawicielami przedsiębiorców.
–Resort zdrowia zdecydował, że osoby zaszczepione preparatami AstryZeneki i Johnson & Johnson zostaną wykluczone z możliwości otrzymania trzeciej dawki wzmacniającej odporność. Powołuje się przy tym na opinię Rady Medycznej, choć ta utrzymuje, że nie wydawała podobnych rekomendacji, ponieważ nie ma dla niej podstaw.
–Z przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia Mapy potrzeb zdrowotnych na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. wynika, że województwo łódzkie po raz kolejny znalazło się w czołówce województw, w których żyje się najgorzej pod względem zdrowotnym. Na bazie wspomnianej mapy powinien być budowany system opieki, który będzie odpowiadał na konkretne potrzeby również w podziale na regiony.

Rzeczpospolita
–Włochy jako pierwszy kraj w Europie wprowadzą obowiązek szczepień przeciwko Covid-19. Do tej pory takie rozwiązanie zastosowały tylko Indonezja, Turkmenistan i Mikronezja. Warunkiem jest ostateczna zgoda Europejskiej Agencji Leków na stosowanie wakcyn – ma ona zostać ogłoszona w połowie września.