Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Wczoraj odnotowano 767 nowych przypadków Covid-19 – to najwięcej od 29 maja i o 234 więcej niż przed tygodniem, co oznacza wzrost o 44%. Zdaniem wiceministra zdrowia Waldemara Kraski czwarta fala pandemii jest falą osób niezaszczepionych.
–Działający od 13 lat Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę wystartował w konkursie Ministerstwa Zdrowia na pięcioletnie dofinansowanie, jednak resort nie wyłonił zwycięzcy, a konkurs unieważnił. Jednocześnie 6 września uruchomiono nową infolinię dla dzieci i rodziców, prowadzoną przez fundację Auxilium, której przewodzi wykładowca KUL ks. Józef Partyka. Fundację wybrano bez konkursu, na podstawie ustawy covidowej.
–Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Bogna Janke zorganizowała spotkanie w sprawie protestu medyków, na które zaproszono protestujących, resort zdrowia, przedstawicieli prezydenckiej rady ds. ochrony zdrowia. Na spotkanie zgodziła się część związków zawodowych, m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Naczelna Rada Aptekarska. W negocjacjach wziął również udział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Dziennik Gazeta Prawna
–Największa liczba przypadków koronawirusa w przeliczeniu na liczbę mieszkańców została odnotowana w powiecie janowskim – 2,2 na 10 tys. osób. Obostrzenia mogą zostać wprowadzone w przyszłym tygodniu. Będą one stosowane w ramach powiatów, a nie, jak wcześniej rozważano, województw. Wciąż jednak trwają dyskusje, czy do limitu osób wliczać osoby zaszczepione.

Rzeczpospolita
–W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy mającej zastąpić ustawę o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. Rząd chce m.in. uregulować kwestie stwierdzania zgonu i działalności koronera, czyli lekarza orzekającego zgon.