Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Polska po półtora roku pandemii znajduje się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby nadmiarowych zgonów – jest ich prawie 140 tys. Odpowiadają za to zarówno Covid-19, jak i trudności w dostępie do lekarzy. Do szpitali w 2018 i 2019 r. trafiło ponad 9 mln pacjentów, w 2020 r. było ich o 2 mln mniej.
–Jak podaje „DGP”, najprawdopodobniej w październiku, przede wszystkim na obszarze woj. lubelskiego, podlaskiego oraz podkarpackiego, zostaną wprowadzone pierwsze ograniczenia związane z IV falą pandemii. Kryterium będzie liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców oraz dostęp do łóżek covidowych w szpitalach. Resort zdrowia potwierdza, że na dziś nie jest brane pod uwagę zamykanie całej gospodarki.

Rzeczpospolita
–Po samobójstwie starszego mężczyzny na terenie białego miasteczka Komitet Protestacyjno-Strajkowy czasowo zawiesił protest. W sobotę i niedzielę medykom pomagali m.in. psychiatrzy z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
–W tym sezonie do Polski trafi blisko 5 mln dawek szczepionki przeciw grypie, w tym 3 mln zostaną zamrożone dla pracowników szkół i przedszkoli, studentów medycyny, żołnierzy, wszystkich służb mundurowych i specjalnych, pracowników służby zdrowia i seniorów. Apteki do sprzedaży powszechnej i odpłatnej otrzymają 2 mln dawek (rok temu było to 1,8 mln).
–Sejm uchwalił w piątek projekt ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, tzw. ustawy 7% PKB, która gwarantuje szybsze dojście do wyższych nakładów na ochronę zdrowia. Zgodnie z projektem w 2021 r. do systemu trafi 5,3% PKB, po czym liczba będzie rosnąć do 7% w 2027 r. Nie spełnia to oczekiwań Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia.