Niedzielski: czwarta fala przybiera na sile, ale rząd nie planuje „żadnych lockdownów”

„Jesteśmy mniej więcej na poziomie 5 tys. zakaźeń dziennie. Dynamika wynosi 60-80 proc. Dlatego zwiększamy bazę łóżek covidowych o 8,5 tys. Z czego 1,5 tys. w szpitalach tymczasowych” – zapowiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Jednocześnie resort planuje przedłużenie obecnie obowiązujących obostrzeń, nałożonych w związku z pandemią koronawirusa także na listopad.

W najbliższych dniach szpitale tymczasowe mają ruszyć w Ostrołęce, Poznaniu i na warszawskim Okęciu. Jeśli zajdzie taka potrzeba ponownie zostanie uruchomiony szpital na stadionie Narodowym.

„Będziemy pilnować by te bufor łóżek szpitalnych nie był zbyt duży, tak by nie blokować ich dla innych pacjentów” – podkreślał Niedzielski. Jego zdaniem „poziom 60-70 proc. zajętości łóżek covidowych” jest bezpieczny.

Minister nie wykluczył, że przy pogorszeniu sytuacji epidemicznej mogą być podejmowane „dodatkowe kroki”, ale jak zaznaczył, w chwili obecnej rząd nie rozważa „żadnych lockdownów”.

„W tej chwili żadnych lockdownów nie rozważamy, absolutnie ciągłość utrzymania nauki stacjonarnej w szkole jest głównym celem. Jeżeli chodzi o inne decyzje, to te decyzje będziemy ewentualnie analizowali na początku listopada. W tej chwili wszystko dzieje się w tym trybie, w jakim jesteśmy” – powiedział Niedzielski.

Resort przygotował przedłużenie obecnego rozporządzenia dot. przeciwdziałania COVID-19 na kolejny miesiąc.

„Już przygotowaliśmy kolejną wersję rozporządzenia epidemicznego, gdzie domyślnie przedłużamy te obostrzenia, które są w tej chwili, co oczywiście nie przesądza, że przy pogorszeniu sytuacji pandemicznej [nie] będą podejmowane jakieś kroki, ale ja za każdym razem podkreślam, że w tej chwili polityka rządu względem restrykcji jest o wiele bardziej liberalna, niż była w poprzednich falach” – powiedział minister.

„Wynika to z tego, że mamy ochronę w postaci szczepień, mamy też ochronę naturalną w postaci części osób, które przechorowały, więc ta tolerancja dla liczby zakażeń z punktu widzenia wprowadzania restrykcji jest zdecydowanie większa” – dodał.

W pełni zaszczepionych jest ponad 19,8 mln osób.