Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
— Rzecznik białego miasteczka Gilbert Kolbe zapowiedział zaostrzenie protestu i poinformował, że od dzisiaj miasteczko wraca do funkcjonowania na starych zasadach. Jest to odpowiedź na specjalne przedłużanie przez resort – zdaniem medyków – rozmów na temat porozumienia. Od października do protestu planują dołączyć studenci kierunków medycznych, którzy zapowiadają manifestacje w kilkunastu miastach Polski.

Gazeta Wyborcza
–Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację Joanny Muchy z partii Polska 2050 poinformowało, że w całej Polsce od wydania karty DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego) do rozpoczęcia terapii trzeba czekać średnio 40 dni. Najkrócej czeka się na Podlasiu (17 dni), z kolei najdłużej – 64 dni – w woj. świętokrzyskim.
–Lek Pfizera przeciwko Covid-19 przeszedł pierwszą fazę testów, które wykazały, że jest bezpieczny i dobrze tolerowany. Obecnie rozpoczęto próby kliniczne z udziałem ludzi. Mają one przetestować bezpieczeństwo i skuteczność leku, będącego doustnym przeciwwirusowym inhibitorem proteazy SARS-CoV-2-3CL. Jednocześnie firmy Merck i Ridgeback Biotherapeutics rozpoczęły zaawansowane próby kliniczne preparatu o nazwie molnupiravir.