Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Badacze zostali nagrodzeni za odkrycie dotyczące receptorów temperatury i dotyku. Badania te mogą pomóc w leczeniu przewlekłego i ostrego bólu.

Dziennik Gazeta Prawna
–Masowe rezygnacje z pracy przez lekarzy powodują, że funkcjonowanie niektórych oddziałów albo całych placówek stoi pod znakiem zapytania. Trudna sytuacja dotyczy m.in. szpitala klinicznego w Prokocimiu, jednego z oddziałów w warszawskim Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Zdaniem protestujących medyków takie sytuacje będą się powtarzać.

Gazeta Wyborcza
–W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska spotkał się z przedstawicielami oraz pracownikami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Meditrans w Warszawie. Dyrektor Meditransu Karol Bielski zakomunikował jednak, że nie otrzymał ze strony resortu zdrowia czy urzędu wojewódzkiego odnośnie do kwot i algorytmu realizacji wzrostu wynagrodzenia. Rzeczniczka wojewody utrzymuje, że podwyżki obowiązujące od 1 października zostaną wypłacone.