Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem eksperta Naczelnej Izby Lekarskiej Pawła Grzesiowskiego i prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych Roberta Flisiaka najlepszym rozwiązaniem w obliczu rosnącej liczby zakażeń byłoby wprowadzenie obostrzeń dla osób nieposiadających paszportu covidowego świadczącego o szczepieniu, statusie ozdrowieńca czy aktualnym teście. Ze względu na duże zróżnicowanie pod względem liczby zakażeń certyfikaty powinny obowiązywać w czerwonych strefach.
–Lekarze z inicjatywy Medycy na Granicy wciąż nie mają pozwolenia rządu na działania w pobliżu białoruskiej granicy – mimo apelu abp. Wojciecha Polaka i wyraźnego przepisu zezwalającego na wjazd karetek do strefy stanu wyjątkowego.
–Medycy domagają się badań dopuszczających do pracy w odzieży ochronnej na oddziałach dla chorych na koronawirusa oraz ustalenia norm czasu pracy w kombinezonach, z wytycznymi dla poszczególnych zawodów.

Gazeta Wyborcza
–W czwartek drugi dzień z rzędu liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczyła 5,5 tys. (5 592). Zmarło 46 osób. Mimo to rząd nie wprowadził żadnych obostrzeń, choć pojawiły się one zarówno w Czechach, jak i na Słowacji. Jak podaje „GW”, bierność rządu wynika ze strachu przed utratą poparcia.
–Projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. skróceniu limitu dni na zwolnieniu lekarskim z prawem do zasiłku do 182 – na wszystkie ewentualne choroby. Do tej pory limit 182 dni dotyczył jednej choroby. Zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu będzie wynosił 80% podstawy wymiaru zasiłku. Nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2022 r.