Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Naczelna Rada Lekarska poparła protest medyków i zaapelowała o ograniczenie zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i lekarzy – zgodnie z kodeksem pracy. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego taka postawa jest skrajnie nieodpowiedzialna. W opinii lekarzy odpowiedź ministra świadczy o przyznaniu, że system nie działa bez tytanicznej pracy medyków.

Gazeta Wyborcza
–Respiratory kupione 14 kwietnia 2020 r. od firmy E&K, które nie zostały sprzedane podczas licytacji, zostaną na koszt Ministerstwa Zdrowia przerobione tak, aby nadawały się do użytku w Polsce. „GW” sugeruje, że resort mógł planować takie działanie jeszcze przed rozpoczęciem licytacji.

Parkiet
–Piotr Fic, zarządzający wcześniej Biomedem-Lublin, został prezesem firmy Metrum Cryoflex, opracowującej, produkującej i sprzedającej urządzenia medyczne. Celem Fica jest uczynienie z firmy rozpoznawalnej na świecie marki w dziedzinie chirurgii małoinwazyjnej z rozwiązaniami wykorzystującymi zimno, ozon i światło.

Dziennik Gazeta Prawna
–Nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 31 grudnia 2020 r. ws. metody zapobiegania Covid-19 przewiduje, że osoba, która ukończyła 12 lat i przyjęła pierwszą dawkę szczepionki za granicą, będzie mogła kontynuować szczepienie w Polsce.
–Resort zdrowia poszerzył wykaz świadczeń gwarantowanych o rezonans magnetyczny piersi – metodę o dużej czułości pozwalającą wykryć nowotwór – oraz zdalny monitoring pacjenta kardiologicznego z implantowanymi urządzeniami wszczepialnymi.