DOZ ma warunkową zgodę UOKiK na przejęcie Euro-Apteki, Super Zdrowie i MLV18

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami, podał Urząd. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem sprzedaży apteki w Goleniowie.

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim. Jednocześnie możliwe było wydanie decyzji warunkowej, w której zgoda na koncentracje uzależniona jest od sprzedaży jednej z aptek, podano w komunikacie.

„Przeprowadzona przez nas analiza wykazała, że sprzedaż apteki w Goleniowie zapobiegnie negatywnym skutkom transakcji na lokalnym rynku” – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Zgodnie z nałożonymi warunkami, Medix będzie musiał sprzedać aptekę „Euro-Apteka” przy ul. Szczecińskiej 4a w Goleniowie. Nabywca nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej, co DOZ i musi zostać zaakceptowany przez UOKiK. W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną. Treść tego postanowienia również będzie wymagała aprobaty UOKiK. DOZ będzie musiał złożyć do urzędu sprawozdanie z realizacji warunku.

„Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, Urząd przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek” – wyjaśniono.

Uczestnicy koncentracji działają na rynku farmaceutycznym. DOZ zarządza m.in. aptekami „DOZ Apteki dbam o zdrowie”. Przejmowane spółki należą do grupy kapitałowej EA, która jest właścicielem aptek działających pod nazwami „Euro-Apteka” i „Polonez”.

(ISBnews)