Kraska z MZ: Zakupiliśmy 110 mln szczepionek, mamy sprowadzonych ok. 80 mln

Polski rząd zakupił łącznie 110 mln szczepionek przeciw COVID-19, dotychczas sprowadzono ich około 80 mln, poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dotychczas w pełni zaszczepionych jest ponad 20,17 mln osób, czyli 53% społeczeństwa.

„Zakupiliśmy łącznie 110 mln szczepionek, w tej chwili mamy już sprowadzonych 80 mln” – powiedział Kraska w Sejmie, odpowiadając na pytania posłów o przygotowanie systemu opieki zdrowotnej do IV fali konoronawirusa.

Poinformował, że zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki jest 53% społeczeństwa.

Jednocześnie trwa przygotowywanie szpitali dla pacjentów z COVID-19. Obecnie w szpitalach jest 20,7 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, w tym blisko 2 tys. łózek na intensywnej terapii.

„Chcemy, aby ta baza była systematycznie powiększana, żeby nie robić dużych buforów” – podkreślił Kraska.

Podał, że obecnie – prócz szpitali w systemie opieki zdrowotnej – aktywnych jest 20 szpitali tymczasowych, pięć kolejnych jest wyposażonych w sprzęt i zacznie funkcjonować w przypadku skierowania tam kadr medycznych. Dzisiaj planowane jest uruchomienie szpitala tymczasowego we Wrocławiu, a w przyszłym tygodniu – w Warszawie na Stadionie Narodowym.

Do końca listopada baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach ma sięgać 26 tys. łóżek , a do końca grudnia – 31 tys.

Kraska poinformował także, że dawkę uzupełniającą przyjęło 303,6 tys. osób z naturalnie obniżoną odpornością. Trwają szczepienia tzw. dawką przypominającą osób po 18. roku życia.

(ISBnews)