Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W niedzielę resort zdrowia poinformował o 12 493 nowych zakażeniach – to o niemal 75% więcej niż przed tygodniem. Mimo to rząd nie planuje wprowadzania obostrzeń związanych z rosnącą liczbą zachorowań na koronawirusa. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rozważane są innego rodzaju mechanizmy, takie jak zwiększenie bazy łóżek covidowych czy udrożnienie punktów szczepień, lecz nie lockdown bądź obostrzenia dla osób niezaszczepionych.
–Od 1 listopada dodatki dla medyków za opiekę nad pacjentami chorymi na Covid-19 lub zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 będą wypłacane za faktyczny czas opieki. Zdaniem Narodowego Funduszu Zdrowia to duża zmiana, do tej pory bowiem dodatek za cały miesiąc przysługiwał nawet tym medykom, którzy opiekowali się chorym incydentalnie.

Dziennik Gazeta Prawna
–Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił porozumienie, które miało zakończyć protest medyków. Jednym z najważniejszych punktów było przekazanie na wynagrodzenia dla pracowników medycznych połowy dodatkowych pieniędzy na zdrowie w latach 2023–2027. Pracownicy ochrony zdrowia strajkujący w białym miasteczku nie podpisali się jednak pod dokumentem, zarzucając ministrowi, że uzyskał konsensus tylko z przychylną sobie częścią środowiska.

Puls Biznesu
–Medicover kupił Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Medicus, działające w legnicko-głogowskim okręgu miedziowym. Wartość transakcji wyniosła 54 mln euro (ok. 250 mln zł). Firma prowadząca 2 szpitale, 13 przychodni oraz 3 laboratoria diagnostyczne zostanie przejęta z pełnym zakresem usług medycznych.