Trzy decyzje po spotkaniu z klubami parlamentarnymi

„Doszliśmy do konsensusu w trzech sprawach” – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, po spotkaniu z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią COVID-19.

Pierwsza to projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym, który – zgodnie z zapowiedziami wiceministra – ma już w poniedziałek zostać skierowany do Sejmu. Warto w tym miejscu przypomnieć, że ustawa została przyjęta przez rząd już w lipcu br., o czym pisaliśmy: Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Od tego czasu nic się w tej sprawie nie dzieje.

Ministerstwo porozumiało się także z posłami w sprawie darmowych testów dla niektórych grup zawodowych. „Chcemy wprowadzić dobrowolne testy dla osób, które mają duży kontakt z innymi ludźmi. Mówimy o pracownikach służby zdrowia, oświaty, ale też administracji, komunikacji miejskiej. To będzie w formie rozporządzenia, że każdy taki pracownik na swoją prośbę bezpłatnie będzie mógł wykonać taki test. Ta osoba nie będzie w tym czasie włączona na kwarantanne. To była pełna zgodność w tym temacie” – tłumaczył Kraska.

Zgodę udało się także ustalić w zakresie wypłaty dodatków covidowych także dla pracowników niemedycznych, którzy pracują w oddziałach covidowych. Prawdopodobnie będzie to dodatek jednorazowy.

Jednak nie udało się porozumieć w sprawie paszportów covidowych czy wprowadzenia szczepień.