Zaświeć na fioletowo – zbliża się Światowy Dzień Raka Trzustki

Od 6% do 14%, tylko tyle wynoszą 5-letnie wskaźniki przeżycia w raku trzustki na całym świecie. A rok od diagnozy przeżywa około 25%. Najwyższy czas poznać czynniki ryzyka i objawy tego nowotworu, aby móc zdiagnozować go jak najwcześniej. Tylko wtedy mamy szansę na skuteczne leczenie.

Ponieważ objawy raka trzustki nie są specyficzne i mogą oznaczać inne problemy zdrowotne, rak trzustki diagnozowany jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego znajomość czynników ryzyka i świadome ich unikanie, może być kluczem do zapobiegania temu nowotworowi. Niestety nie mamy badań przesiewowych w kierunku raka trzustki. Każdego dnia 1,358 osób na świecie jest diagnozowanych z powodu tego raka a 1,277 umiera. Rok od diagnozy przeżywa około 25%. W Polsce rocznie zachorowuje około 3500 osób.

„Istnieje ogromna potrzeba wczesnego wykrycia raka trzustki i należy podjąć wszelkie możliwe działania by zmienić tę sytuację. Warto poświęcić czas na rozmowy z bliskimi na temat zagrożeń i objawów mogących świadczyć o raku trzustki” – wyjaśnia prezes Fundacji EuopaColon Polska, Iga Rawicka. – „Dlatego właśnie angażujemy się w coroczną kampanię organizowaną przez Światową Koalicję na rzecz Raka Trzustki (WPCC), której EuropaColon Polska jest członkiem. Tematem tegorocznej kampanii jest ponownie czas, który jest kluczowy w szybkiej diagnozie i bezzwłocznym rozpoczęciu leczenia. Bo w raku trzustki nie ma czasu” – dodaje Rawicka.

W czwartek 18 listopada – w Światowym Dniu Raka Trzustki, na fioletowo zostanie ponownie podświetlony wiadukt w Gdańsku w ciągu ul. Kościuszki na wysokości CH Galeria Bałtycka, Most Śląsko-Dąbrowski w Warszawie i Stadion Wrocław. W tym roku do naszej akcji „Light the Purple” („Zaświeć na fioletowo”) zapraszamy kolejnych chętnych. Wszystkich, którzy chcą i mogą rozświetlić Polskę na fioletowo i zwrócić uwagę na czynniki ryzyka i objawy raka trzustki, aby podnieść szanse na wygraną z tym rakiem, którym nie jest obojętny czas zachęcamy. Możemy dać pacjentom czas. Działając razem. Napisz do nas kontakt@europacolonpolsk.pl i rozświetl świat na fioletowo.

 

CZYNNIKI RYZYKA RAKA TRZUSTKI:

Dziedziczne mutacje
M. in. mutacja BRCA, mukowiscydoza, rodzinna polipowatość gruczolakowata, rodzinny atypowy czerniak mnogi, zespół Lyncha, dziedziczne zapalenie trzustki, mutacja PALB2 i zespół Peutza-Jeghersa 1.

Rodzinna historia raka trzustki (5-10%)
Jeśli dana osoba ma dwóch lub więcej krewnych pierwszego stopnia (matkę, ojca, rodzeństwo lub dziecko), którzy mieli raka trzustki, lub krewnego pierwszego stopnia, u którego rozwinął się rak trzustki przed 50 rokiem życia, może wystąpić zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki.

Historia rodzinna innych nowotworów
Ryzyko raka trzustki wzrasta w przypadku występującego w rodzinie raka jajnika, piersi lub okrężnicy, dziedzicznego zapalenia trzustki lub czerniaka.

Cukrzyca
Rak trzustki występuje częściej u osób z długotrwałą cukrzycą (powyżej 5 lat). Cukrzyca może być też objawem, zwłaszcza świeżo wykryta.

Zapalenie trzustki (przewlekłe i dziedziczne)
Przewlekłe zapalenie trzustki wskazuje na zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki. Jest jeszcze wyższe u osób z dziedzicznym zapaleniem trzustki.

Palenie
Osoby palące papierosy są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój raka trzustki niż osoby, które nigdy nie paliły.

Otyłość
Osoby otyłe mają o 20 procent większe ryzyko zachorowania na raka trzustki w porównaniu z osobami o prawidłowej wadze.

Wiek
Ryzyko zachorowania na raka trzustki wzrasta wraz z wiekiem. Większość osób, u których zdiagnozowano raka trzustki, ma ponad 60 lat.

Sposób odżywiania
Chociaż potrzebne są dalsze badania, dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso może zwiększać ryzyko zachorowania na raka trzustki. Dieta bogata w owoce i warzywa może zmniejszyć ryzyko.

Nadmierne spożycie alkoholu
Niektóre badania sugerują związek między nadużywaniem alkoholu a rakiem trzustki. Ryzyko zachorowania na raka trzustki jest wyższe u osób pijących alkohol więcej niż trzy razy dziennie, w porównaniu z osobami, które tego nie robią.

OBJAWY RAKA TRZUSTKI
Ból w obrębie jamy brzusznej lub pleców – ból w górnej części brzucha lub w połowie pleców może być spowodowany przez guz, który naciska lub atakuje nerwy lub narządy w pobliżu trzustki. Ból może również powstać, jeśli nowotwór blokuje przewód pokarmowy.

Problemy trawienne – utrata apetytu lub zmiana nawyków żywieniowych, ochota na inne niż zwykle potrawy, niestrawność i nudność.

Zmiany w wyglądzie stolca – zwłaszcza tłuszcz w stolcu.

Nieprawidłowo ciemny mocz.

Nieplanowana utrata masy ciała w krótkim czasie.

Zażółcenie skóry i (lub) oczu – ze świądem lub bez, spowodowane nadmiarem bilirubiny (składnika żółci) we krwi. Guz w głowie trzustki może powodować zwężenie przewodu żółciowego i blokować przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego.

Zapalenie trzustki.

Niedawno rozpozna cukrzyca – badania sugerują, że nagły początek cukrzycy typu 2. u osób w wieku 50 lat lub starszych może być wczesnym objawem raka trzustki, szczególnie u tych, które mają niski wskaźnik masy ciała (BMI), doświadczają ciągłej utraty masy ciała lub nie mają historii rodzinnej cukrzycy. Nagła zmiana poziomu cukru we krwi u chorych na cukrzycę, u których wcześniej występowała dobrze kontrolowana cukrzyca, może być również objawem raka trzustki.