Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 nie są receptą na walkę z pandemią COVID-19. W Polsce warto byłoby skorzystać ze szwajcarskich pomysłów i wprowadzić testowanie na szeroką skalę w zakładach pracy i szkołach – ocenił w rozmowie z ISBnews.TV dr. med. Michel Bielecki, CEO Testasy, twórca start-upu prowadzonego przez zespół lekarzy i inżynierów ze Szwajcarii, dystrybutor testów antygenowych.

„Zawsze, gdy zmusza się ludzi do zrobienia czego, to nie działa. W takich przypadkach ludzie się buntują i oszukują. I z takim zjawiskiem mamy do czynienia obecnie, nie tylko Polsce. Trzeba znaleźć inne rozwiązanie niż przymusowe szczepienia” – mówi Bielecki.

Jego zdaniem, najlepszym system do walki z pandemią jest zbiorowe testowanie. To daje dobre efekty w wykrywaniu zakażeń i niższe koszty w porównaniu z tradycyjnym testem PCR. „Jestem zdziwiony, że to rozwiązanie nie jest stosowane w Polsce. Obecnie rozmawiamy z jedną z dużych firm doradczych w Polsce, żeby wprowadzić zbiorowe testowania. Da się to zrobić na szeroką skalę, ale musi być chęć” – powiedział Bielecki.

Polecamy: Testasy planuje rozszerzyć portfolio na inne testy antygenowe, nie tylko na COVID-19

dr. Bielecki uważa, że na przełomie lutego i marca wzrośnie liczba zakażeń nowym wariantem Omikron.