Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W środę odnotowano ponad 29 tys. nowych zachorowań na Covid-19, zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego właśnie teraz mamy do czynienia z pikiem IV fali. Naukowcy wskazują jednak, że dane te mogą być wyższe i dochodzić do 35 tys. Potwierdzają to prognostycy z MOCOS, oceniający, że najwięcej zachorowań nastąpi w dniach 9–12 grudnia. Zgodnie z ich zapowiedziami szczyt zapotrzebowania na hospitalizację nastąpi w tygodniu przedświątecznym i w święta – może to być nawet 45 tys. pacjentów.
Dziennik Gazeta Prawna
–W listopadzie przeciw Covid-19 zaszczepiło się 2,6 mln Polaków, co oznacza trzykrotny wzrost wobec 926 tys. osób zaszczepionych we wrześniu. W październiku preparat przyjęło 1,7 mln osób. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych podaje, że rośnie liczba zamówień na szczepionkę.

Gazeta Wyborcza
–Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył na szpital w Pszczynie, w którym pod koniec września zmarła ciężarna 30-latka, 650 tys. zł kary. Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości, dotyczące organizacji pracy, prowadzenia dokumentacji oraz opieki nad pacjentką. Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii prof. Mirosława Wielgosia nie należy wiązać śmierci kobiety z orzeczeniem Trybunału, stwierdzającego niekonstytucyjność aborcji ze względu na wady płodu.
–Wiceminister zdrowia Anna Goławska odeszła z resortu – została powołana na stanowisko dyrektor generalnej w kancelarii premiera. Jak podaje „GW”, Goławska została oceniona jako bardzo słaba merytorycznie. Jej dotychczasowe obowiązki związane z informatyzacją przejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

Puls Biznesu
–W tym roku udostępniona zostanie pacjentom i lekarzom nowa aplikacja Doctor.One, wymyślona przez Tomasza Rudolfa i Macieja Malendę. Jest to rodzaj wirtualnej prywatnej przychodni, która rozlicza się z pacjentami w systemie subskrypcyjnym. Obecnie Doctor.One buduje bazę lekarzy chętnych do prowadzenia prywatnej praktyki online.
–Grupa Medicover za pośrednictwem spółki zależnej Centrum Medyczne Damiana uruchamia nową markę Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego, w ramach której będzie rozwijać sieć placówek świadczących usługi z zakresu psychologii i psychiatrii.