Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Od 15 grudnia rząd zamierza wprowadzić nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – zmniejszenie do 30% limitu gości w lokalach gastronomicznych i placówkach kulturalnych oraz wiernych w kościołach, zamknięcie dyskotek i klubów tanecznych, nauka zdalna dla uczniów szkół podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia oraz zmniejszenie liczby pasażerów komunikacji publicznej do 75%. Do limitów nie będą wliczane osoby posiadające certyfikat covidowy.
–Rząd zakłada, że 1 marca 2022 r. wprowadzi obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla nauczycieli, pracowników służby zdrowia oraz służb mundurowych.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski po rozmowie z unijną komisarz zdrowia Stellą Kyriakides poinformował, że jeszcze w tym tygodniu przedstawiona zostanie propozycja, jak poprawić system, utrudniający otrzymanie certyfikatów covidowych osobom zaszczepionym dawką przypominającą preparatu Johnson & Johnson.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do czwartku PiS ma złożyć w Sejmie projekt ustawy umożliwiającej pracodawcom sprawdzanie wyników testów covidowych pracowników. Zwolnione z tego obowiązku będą osoby z ważnym certyfikatem covidowym lub statusem ozdrowieńca. Prawdopodobnie testy będą musiały być wykonywane co 72 godziny, czyli 2 razy w tygodniu.
–We wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, zakładający m.in. powołanie instytucji czuwającej nad finansową kondycją placówek i stworzenie czterech kategorii lecznic w ramach systemu ochrony zdrowia.