Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, do Polski dotarło 5 tys. kuracji molnupirawirem, lekiem na koronawirusa, który ma być podawany na początku choroby, aby zapobiegać pobytowi w szpitalu. W tym tygodniu jako pierwsi otrzymają go pacjenci z chorobami współistniejącymi. Docelowo otrzymamy 50 tys. kuracji. Preparat nie został w pełni zatwierdzony przez Europejską Agencję Leków.
–Z informacji „DGP” wynika, że Narodowy Fundusz Zdrowia obniżył wycenę testów na Covid-19. Od nowego roku za jeden test laboratoria mają otrzymywać 113 zł – do tej pory było to 280 zł. Laboratoria ostrzegają, że w takiej sytuacji uczestniczenie w publicznym systemie może stać się dla nich nieopłacalne.

Rzeczpospolita
–Samorządy w ramach profilaktyki zdrowotnej chciałyby zająć się rehabilitacją postcovidową, będzie to jednak możliwe wyłącznie w wyniku zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Zdaniem eksperta Związku Miast Polskich Marka Wójcika w przypadku takiej rehabilitacji do wydania rekomendacji przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie potrzeba przedstawienia odległych wyników badań.