Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do tej pory wariant omikron koronawirusa wykryto u siedmiu osób w Polsce. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szczytu kolejnej fali, wywołanej przez nowy wariant, możemy spodziewać się już w drugiej połowie stycznia, podczas gdy poprzednim mutacjom zajmowało to od dwóch do czterech miesięcy.
–W opinii zastępcy dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego prof. Rafała Gierczyńskiego nawet jeśli omikron ma dwukrotnie słabsze działanie, to duża skala zachorowań i dynamika zakażeń mogą wpłynąć na szybki przyrost hospitalizacji i zwiększone ryzyko zgonów.
–Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ws. kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Zgodnie z nim katalog zawodów medycznych miałby się poszerzyć o techników sterylizacji medycznej, a pracowników działalności podstawowej – o ochroniarzy oddziału psychiatrycznego.

Rzeczpospolita
–Jak podaje „Rz”, polscy badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali tzw. diabetomat, który pozwala diagnozować cukrzycę, mierząc w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych, i monitorować przebieg choroby. Urządzenie weszło w etap badań klinicznych, za trzy lata mogłoby trafić do sprzedaży.

Puls Biznesu
–Giełdowy dystrybutor farmaceutyczny Neuca kupił 50% udziałów w Global Pharmie CM, polskim producencie suplementów diety i wyrobów medycznych, opracowującym własne produkty, które następnie wytwarza na zlecenie kontrahentów pod ich markami.