Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, w najbliższych dniach apteki, w których utworzono punkty szczepień na potrzeby Covid-19, mają zostać włączone w akcję szczepień przeciwko grypie. Zdaniem ekspertów to dobry sposób na zwiększenie dostępu do szczepień na grypę i zmniejszenie ryzyka niewykorzystania zamówionych dawek – apteki szacują, że jest ich ok. 130 tys.
–Prezes Moderny Stephane Bancel zapowiedział, że stworzenie szczepionki uwzględniającej wariant omikron zajmie parę tygodni, a odpowiednie badania kliniczne będzie można rozpocząć na początku przyszłego roku. Z kolei masowa produkcja to kwestia kilku miesięcy, jednak, jak podkreśla Bancel, możliwości w tym zakresie są znacznie większe niż rok temu.

Rzeczpospolita
–Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że obecne obostrzenia uwzględniają fakt pojawienia się nowego wariantu koronawirusa. Możliwe jednak, że przedłużona zostanie nauka zdalna – decyzja w tej sprawie zapadnie w styczniu.

Parkiet
–Urteste, spółka specjalizująca się w tworzeniu technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych z próbek moczu, otrzymała raport końcowy z eksperymentu medycznego w projekcie testu diagnostycznego na raka prostaty. To jeden z kluczowych etapów na drodze do jego komercjalizacji. Testy wykazały czułość i swoistość na poziomie – odpowiednio – 90,9% oraz 93,5%.