Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogłoszenia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wprowadza obowiązek szczepień do 1 marca 2022 r. dla osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów i studentów kierunków medycznych. Zdaniem prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr. Łukasza Jankowskiego jest to decyzja spóźniona o kilka miesięcy, a realnym wsparciem byłoby rozszerzenie obowiązku szczepień na grupy pracujące z ludźmi, np. pracowników handlu.
–Z pokontrolnego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że mniej niż połowa pacjentów po udarze mózgu rozpoczęła rehabilitację w ciągu 90 dni od zakończenia leczenia szpitalnego. Odsetek rehabilitowanych w zależności od województwa wahał się od 34 do 47%.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z wstępnych opracowań naukowych z RPA i Wielkiej Brytanii wynika, że zakażeni omikronem rzadziej wymagają leczenia szpitalnego w porównaniu z osobami zakażonymi deltą. Zgodnie z angielską publikacją dr. Neila Fergusona z Imperial College ryzyko hospitalizacji jest mniejsze o 20–25%.