Ryvu otrzyma od Galapagos, który skorzysta z prawa opcji, 5,78 mln zł płatności

Ryvu Therapeutics otrzymało notyfikację, zgodnie z którą Galapagos postanowił skorzystać z prawa opcji – w ramach umowy o współpracy badawczo-rozwojowej – uprawniającej do uzyskania wyłącznej licencji do kontynuacji badań, rozwoju oraz komercjalizacji programu badawczego o potencjale terapeutycznym w obszarze chorób zapalnych w oparciu o cząsteczki odkryte i rozwinięte przez Ryvu, podała spółka.

„W następstwie wykonania opcji spółka otrzyma od Galapagos płatność w wysokości 1 250 000 euro (5 775 500 zł przeliczone po kursie NBP z dnia 13 grudnia 2021 r. 1 euro = 4,6204 zł) oraz będzie upoważniona do otrzymywania kolejnych płatności za osiągnięcie kamieni milowych, a także tantiem z tytułu przyszłej sprzedaży” – czytamy w komunikacie.

Celem współpracy badawczo-rozwojowej między spółkami jest odkrywanie i rozwój małocząsteczkowych związków o potencjale terapeutycznym w chorobach zapalnych. W ramach tej współpracy Ryvu Therapeutics odpowiada za wczesne etapy odkrywania leku.

„Jesteśmy zadowoleni z wyników naszej dotychczasowej współpracy badawczej z Galapagos. Przez ponad rok nasze zespoły pracowały nad nowym celem terapeutycznym rozwijanym w obszarze chorób zapalnych, co zaowocowało tym, że Galapagos skorzystał z prawa opcji do programu. Jestem bardzo dumny i pełen wiary w to, że w przyszłości ten program pomoże pacjentom zmagającym się z pewnymi chorobami zapalnymi” – powiedział chief business officer w Ryvu Therapeutics Vatnak Vat-Ho, cytowany w komunikacie.

Wspólne badania realizowane przez naukowców z obu spółek koncentrują się na nowym celu molekularnym zidentyfikowanym pierwotnie przez badaczy Ryvu. Ponadto spółka wspiera projekt zasobami i specjalistyczną wiedzą z zakresu wysokoprzepustowych badań przesiewowych, chemii medycznej i biologii, przypomniano.

Galapagos NV odkrywa, rozwija i komercjalizuje małocząsteczkowe terapie o nowatorskich mechanizmach działania. Portfolio badawcze Galapagos obejmuje programy odkrywania, również w fazie III, w obszarach takich jak: stany zapalne, choroby zwłóknieniowe czy inne wskazania.

Ryvu Therapeutics założone w 2007 r. (jako Selvita) jest firmą biotechnologiczną rozwijającą innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Spółka jest notowana na głównym rynku GPW.

(ISBnews)