Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Do Polski trafiło 1,1 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku 5–11 lat. Szczepienia ruszą w czwartek, będą realizowane w 8 tys. punktów. Zdaniem ekspertów szczepienie dzieci jest konieczne, ponieważ są one narażone na pediatryczny zespół pocovidowy (PIMS), grożący m.in. trwałymi zmianami w mięśniu sercowym. Wirusolog prof. Włodzimierz Gut twierdzi również, że bez szczepienia najmłodszych trudno będzie zahamować zakażenia.
–Komisja Europejska podpisała porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotyczące obsługi mechanizmu wsparcia przekazywania szczepionek przez państwa UE do krajów Partnerstwa Wschodniego – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
–Zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dziesięć ośrodków w Polsce zagwarantuje opiekę 5,5 tys. pacjentom w ramach programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin. W latach 2021–2023 pilotaż ma kosztować 10 mln zł.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z podsumowania Komisji Europejskiej i OECD wynika, że w wyniku pandemii oczekiwana długość życia Polaków zmniejszyła się o 1,4 roku, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie. Polska zajmuje również drugie miejsce pod względem liczby nadmiarowych zgonów. Autorzy opracowania wskazują, że przyczyną są przede wszystkim długoletnie zaniedbania w służbie zdrowia.