Bank Pekao udzieli 120 mln zł kredytu dla Polfy Tarchomin na budowę zakładu w Warszawie

Bank Pekao podpisał z Polfą Tarchomin umowę na 8-letni kredyt w wysokości 120 mln zł, podał bank. Środki z kredytu posłużą współfinansowaniu budowy Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych.

W ramach inwestycji powstanie nowy budynek o powierzchni użytkowej ok. 12 tys. m2. W budynku będzie pracować do 150 osób (w obszarze produkcyjnym, laboratoryjnym oraz biurowym). TZF Polfa (Polfa Tarchomin) zakontraktowała już wydatki na kwotę niemal 200 mln zł. Zrealizowano już prace za ponad 80 mln zł. Równolegle zespół badań i rozwoju TZF pracuje nad rozwojem 8 produktów, które mają być w tym miejscu wytwarzane, podkreślono.

„Bardzo się cieszę, że Bank Pekao może brać udział w finansowaniu tak ciekawego przedsięwzięcia. Szczególną satysfakcję mam z powodu tego, że wspieramy rodzimy, nowoczesny przemysł farmaceutyczny i mam nadzieję, że projekt Polfy Tarchomin udowodni, że najlepsze leki i terapie mogą być tworzone także w Polsce, wydatnie poprawiając dostępność leczenia dla najbardziej potrzebujących” – powiedział prezes Banku Pekao Leszek Skiba, cytowany w komunikacie.

Jak dodała wiceprezes Pekao, nadzorująca Pion Bankowości Przedsiębiorstw Magdalena Zmitrowicz, Bank Pekao chce być bankiem pierwszego wyboru dla przedsiębiorstw, które decydują się na dużej skali inwestycje, a trwająca już od dwóch lat pandemia pokazała jak ważne są inwestycje w branżę farmaceutyczną i ochronę zdrowia.

„To wielki dzień dla naszej firmy. Właśnie powstaje pierwsze w Polsce Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych. Oprócz leków przeciwnowotworowych, będziemy mogli również rozwijać i wywarzać inne leki wysokoaktywne, takie jak leki immunosupresyjne i przeciwgrzybicze. Dla Polfy to przełomowa inwestycja i dlatego tym bardziej cieszymy się, że realizujemy ją wspólnie z polskim Bankiem Pekao oraz przy silnym wsparciu Ministerstwa Aktywów Państwowych” – podkreślił prezes TZF Polfa Jarosław Król.

Uruchomienie centrum jest planowane na 2023 rok.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” są jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działają na rynku od 1823 roku. Obecnie zatrudniają niemal 1000 osób, w większości w fabryce w Warszawie. Większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Zakład posiada około 30 linii produkcyjnych wytwarzających ponad 300 produktów co daje około 20 milionów opakowań leków rocznie.

(ISBnews)