Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Projekt ustawy o badaniach klinicznych zakłada, że pacjent, który ucierpi w wyniku badania klinicznego, w ciągu czterech miesięcy otrzyma pieniądze z funduszu gwarancyjnego, na który złożą się sponsorzy badania. Wysokość świadczenia zostanie oparta na tzw. tabeli uszczerbkowej. Projekt w ciągu najbliższych dni ma trafić do ministra zdrowia, który skieruje go do konsultacji publicznych.

Gazeta Wyborcza
–W sobotę do Warszawy przyleciała grupa polskich studentów z Wuhanu. Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas poinformował, że trzech z nich skierowano na obserwację do Wolskiego Szpitala Zakaźnego, są to jednak działania ostrożnościowe i nie ma powodów do obaw. Temat koronawirusa zostanie poruszony w trybie konsultacyjnym na dzisiejszym spotkaniu warszawskiej rady ds. zdrowia publicznego.

Dziennik Gazeta Prawna
–Bez porozumienia zakończyło się piątkowe spotkanie fizjoterapeutów i diagnostów z przedstawicielami ministerstwa zdrowia i NFZ. Około 40-40% wciąż nie dostało zapowiedzianych podwyżek. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii zapowiedział protest, którego można się spodziewać wiosną.