Jest rozporządzenie ws. wizyt u chorych na COVID-19

www.mariuszsienko.pl

Opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. Jego głównym celem jest „zwiększenie liczby udzielanych porad, w tym wzmocnienie opieki przedszpitalnej nad pacjentami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2”.

Dokument reguluje zapowiedź premiera i ministra zdrowia (pisaliśmy o tym: Morawiecki: krótsza kwarantanna, darmowe testy w aptekach), że każdy chory powyżej 60 roku życia, skierowany do odbycia izolacji w warunkach domowych, zostanie przebadany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie później niż w ciągu po 48 godzin od stwierdzenia zakażenia. Lekarz na podstawie badania fizykalnego ma dokonać oceny stanu zdrowia pacjenta.

„Badanie fizykalne pacjenta może odbyć się w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej u pacjenta. W przypadku gdy termin upływa w dniu uznanym ustawowo za wolny od pracy lub w sobotę, porada odbywa się następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą” – czytamy w uzasadnieniu.

Rozporządzenie nie precyzuje miejsca przeprowadzenia badania fizykalnego ponieważ to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejmuje decyzję na podstawie stanu klinicznego pacjenta o miejscu udzielenia porady. Lekarze mieli wiele zastrzeżeń do wprowadzenia obowiązku wizyt domowych u tych chorych (porównaj: Krajewski: trzeba wprowadzić obowiązek szczepień, a nie wizyty lekarzy POZ u covidowców).

„Umożliwienie dodatkowej porady pacjentom powyżej 60 roku życia pozwoli na zwiększenie ich bezpieczeństwa w okresie pandemii, jak również pozwoli na lepszą kontrolę ich stanu zdrowia” – czytamy dalej. Ma to zwiększyć „wydajność systemu opieki zdrowotnej”.

Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od jutra. Pełny tekst: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12355750/katalog/12849492#12849492