Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Wczoraj odnotowano 30 586 nowych zakażeń – jeśli dynamika się utrzyma, w przyszłym tygodniu może to być 50 tys., co, jak podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski, stanowi ogromne ryzyko dla systemu opieki zdrowotnej. Za ponad 20% zachorowań odpowiedzialny jest omikron. Zdaniem ministra kluczowa w walce z piątą falą będzie ustawa o testowaniu w kierunku Covid-19 w zakładach pracy.
–Ministerstwo Zdrowia ma jutro przedstawić trzy nowe projekty – jeden z nich będzie dotyczył testowania w kierunku Covid-19 w aptekach. Testy mają być darmowe. Pomysł spotkał się z uznaniem ekspertów, wyłączając diagnostów laboratoryjnych, którzy twierdzą, że farmaceuci nie zapewnią dobrej jakości testowania.
–Eksperci WHO wyliczyli, że w tym tygodniu potwierdzono na świecie 18 mln nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Rekordy notują również poszczególne kraje Europy, w tym Francja i Niemcy. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że pandemia nawet nie zbliża się do końca, a przy tak dużym wzroście liczby zakażeń wywoływanych przez omikron prawdopodobne jest pojawienie się nowych mutacji.

Rzeczpospolita
–Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji wskazał, że obecnie odchodzi się od twardych lockdownów na rzecz stosowania certyfikatów covidowych w miejscach publicznych. Dodał, że rząd rozpatruje wprowadzenie wymogu stosowania certyfikatów m.in. w instytucjach kultury, urzędach, galeriach handlowych.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z analizy europejskiego think tanku Bruegel wynika, że wprowadzenie certyfikatów covidowych we Włoszech, Niemczech i Francji przyniosło pozytywne efekty – więcej zaszczepionych osób, mniej zgonów i hospitalizacji, a także mniejsze straty PKB.