Światowy Dzień Walki z Rakiem – 15 objawów, które powinny każdego zaalarmować

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w lutym 2000 roku, po to, aby symbolicznie wyrazić solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również po to, by przypomnieć o znaczeniu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych i potrzebie czujności onkologicznej. Choć wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, to specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.

Oto 15 objawów, które wymagają konsultacji z lekarzem:
1. Uporczywy kaszel lub chrypka utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie
2. Krew w odkrztuszanej plwocinie
3. Trudności z oddychaniem, duszności
4. Zmiana w wyglądzie pieprzyków na skórze
5. Niewyjaśniona zmiana nawyków związanych z wypróżnianiem – biegunka lub zaparcie utrzymujące się dłużej niż 3 tygodnie
6. Niewyjaśniony ból trwający dłużej niż 3 tygodnie
7. Utrata masy ciała z nieznanych przyczyn
8. Utrata apetytu
9. Utrzymująca się zgaga, niestrawność lub wzdęcia
10. Trudności z przełykaniem
11. Krew w moczu, spermie lub stolcu
12. Przewlekłe zmęczenie (trwające przez 3 miesiące)
13. Wyczuwalne guzki lub obrzmienia w piersiach, węzłach chłonnych, jądrach lub innych miejscach ciała, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej
14. Nasilone pocenie się w nocy
15. U kobiet – przedłużające się do 10 dni krwawienie miesiączkowe lub nietypowe krwawienia międzymiesiączkowe (w tym także krwawienia po stosunku seksualnym), a także krwawienia z dróg rodnych u kobiet po menopauzie.

W przypadku podejrzenia nowotworu pacjentowi przysługuje tzw. karta DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego), która działa jak priorytetowe skierowanie na badania. Osoba posiadająca kartę DiLO ma prawo do szybszej diagnostyki onkologicznej i leczenia. Zgodnie z założeniami, czas wykonania wstępnej diagnostyki onkologicznej nie powinien przekroczyć u takiego pacjenta 28 dni, a czas wykonania diagnostyki pogłębionej – 21 dni. Łącznie od momentu podejrzenia raka do postawienia ostatecznej diagnozy i rozpoczęcia leczenia nie powinno upłynąć więcej niż 7 tygodni.