Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Szef Kliniki Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego płk dr Radosław Tworus przypomniał, że w ostatnich latach w klinice przeszkolonych zostało ponad 200 psychologów ukraińskich w zakresie rozpoznawania i terapii PTSD. Obecnie klinika stara się utrzymać współpracę ze Szpitalem Weteranów Wojennych w okolicy Równego w Ukrainie.

Rzeczpospolita
–Zespół badaczy pod kierownictwem transplantologa prof. Michała Wszoły pracuje nad stworzeniem bionicznej trzustki, mającej zastąpić organy od zmarłych dawców. Obecnie kończy się etap badań bionicznych trzustek na dużych zwierzętach – mniej więcej za dwa lata mogłyby rozpocząć się badania kliniczne z udziałem pacjentów, jednak potrzeba na to funduszy, oszacowanych na kilkadziesiąt milionów złotych.
–Z przyjętej przez Sejm specustawy wynika, że sfinansowanie leczenia poszkodowanym przez wojnę Ukraińcom będzie zwolnione z PIT, niezależnie od tego, czy świadczenie przekazują osoby prywatne, organizacje pozarządowe czy administracja państwowa.

Parkiet
–Mabion na początku 2023 roku chce podwoić moce produkcyjne poprzez instalację czterech bioreaktorów, zastępujących dwa obecnie działające. Jak podkreśla prezes spółki Krzysztof Kaczmarczyk, jest to nowszy model od funkcjonujących teraz reaktorów. Ich dostarczenie przewidziano na IV kw. br.