Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Wiceprezydent Przemyśla Bogusław Świeży zaapelował o pomoc psychologów-ochotników. Kluczowa jest znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego. Większość uchodźców z Ukrainy potrzebuje psychologicznej interwencji kryzysowej, najlepiej, by nastąpiła ona do 48 godzin po ciężkich przeżyciach.
–Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w kwietniu prawdopodobnie nastąpią zmiany w przepisach dotyczących izolacji, kwarantanny i maseczek w związku z pandemią Covid-19. Podstawą do myślenia o takich zmianach są zauważalne spadki zakażeń – obecnie wynoszą one 3–5% tygodniowo.
–Z komunikatu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że Ukraińcy będą podlegali takiej samej opiece zdrowotnej jak Polacy, konieczne jednak będzie okazanie dokumentu, np. paszportu ze stemplem Straży Granicznej RP (lub zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP) czy dowodu osobistego. Ponadto podmiot udzielający świadczeń będzie musiał sprawdzić, czy dana osoba podlega pod specustawę, tzn. przekroczyła bezpośrednio granicę polsko-ukraińską po 24 lutego. Jeśli nie, niezbędne będzie zaświadczenie z Urzędu ds. Cudzoziemców.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia przygotowuje program wczesnej diagnostyki zaburzeń funkcji poznawczych dla osób starszych. Obecnie założenia wstępnego projektu pilotażu konsultowane są z ekspertami.

Parkiet
–Prezes Biomedu-Lublin Maksymilian Świniarski powiedział, że spółka jest w kontakcie z Ministerstwem Zdrowia i w związku z wojną w Ukrainie może szybko dostarczyć zwiększoną ilość leków i szczepionek. Podkreślił, że większość uchodźców to kobiety z dziećmi, a to do kobiet w ciąży i noworodków kierowane są flagowe preparatu Biomedu, takie jak Gamma anty-D i Gamma Anty HBs.