ABM szykuje się do ogłoszenia kolejnych konkursów dla firm farmaceutycznych

„Konkurs na technologię mNRA był pierwszym skierowanym wprost dla sektora prywatnego, ale na pewno nie ostatnim jaki ogłosiła Agencja. Jego celem jest zapewnienie Polsce bezpieczeństwa biotechnologicznego” – podkreśla Krzysztof Górski, dyrektor Wydziału Nauki i Finansowania Projektów w Agencji Badań Medycznych (konkurs jeszcze trwa, o czym pisaliśmy: ABM ogłasza konkurs na wsparcie komercyjnych badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA).

Jak zapowiada w lipcu ABM ogłosi konkurs dotyczący opracowania innowacyjnego rozwiązania w obszarze produktów leczniczych opartych na kwasach nukleinowych lub terapii komórkowej w zakresie chorób nowotworowych, chorób zakaźnych (w tym immunoterapii) lub chorobach metabolicznych.

„Rozwój leków opartych na kwasach nukleinowych (RNA i DNA) to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii. To coś absolutnie nowoczesnego i z tego powodu cieszę się, że polskie zespoły badawcze mogą tę technologię, wspierać i rozwijać. Co istotne, konkurs Agencji Badań Medycznych, poświęcony technologii RNA ma przede wszystkim charakter wdrożeniowy. Chcemy wyposażyć Polskę w nowoczesną platformę, którą będzie można wykorzystać do tworzenia preparatów nie tylko przeciwko COVID-19, ale także leków onkologicznych stosowanych m.in. w terapii spersonalizowanej. To działanie, które nie tylko stymuluje rozwój naukowy, ale co bardzo istotne stanowi rozwój kompetencji w zakresie bezpieczeństwa lekowego państwa. Mówimy o tym, że na przyszłe zagrożenia tego typu będziemy szybciej i właściwiej odpowiadać, również jeżeli chodzi o zabezpieczenie polskich obywateli. W ciągu 2-3 lat chcemy zbudować własne narzędzia do walki z każdą nadchodzącą pandemią. W tym celu potrzebujemy dokonać transferu wiedzy i technologii od światowych korporacji, również technologii mRNA, która daje też możliwości tworzenia innowacyjnych leków” – podkreśla Prezes Agencji Badań Medycznych i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. rozwoju sektora biotechnologicznego dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Następne „w kolejce” są konkursy dla wyrobów medycznych i rozwój sztucznej inteligencji (AI) w medycynie. W przyszłym roku możemy się spodziewać konkursu, którego celem będzie zwiększenie produkcji API (substancji czynnych) w Polsce.

Jak wyjaśnia ISBzdrowie Górski wspólną cechą tych konkursów jest to, że zostaną sfinansowane te projekty, które będą gotowe do wdrożenia do produkcji.

„To jest największy problem np. producentów wyrobów medycznych, bo aż 30 proc. jest jedynie dystrybutorami sprzętu i nie ma linii produkcyjnych” – tłumaczy.