Niedzielski: Wpłynęło ok. 2,8 tys. wniosków o zezwolenie na pracę od lekarzy z zagranicy

Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęło ok. 2,8 tys. wniosków od lekarzy z innych państw o zezwolenie na pracę w Polsce. Najwięcej wniosków złożyli lekarze złożyli lekarze z Ukrainy, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotychczas wydano 1,8 tys. pozytywnych decyzji, w tym ponad 800 wobec lekarzy z Ukrainy.

Niedzielski odniósł się do specjalnej uproszczonej procedury uzyskiwania zezwolenia na pracę w Polsce przez lekarzy z innych państw. Równolegle funkcjonuje standardowa procedura nostryfikacji dyplomu i wydania pozwoleń przez Okręgową Izbę Lekarską.

„Wprowadziliśmy uproszczoną procedurę, gdzie wydaje te pozwolenia minister zdrowia po spełnieniu warunków, które są dosyć podstawowe, bo one się sprowadzają do składania oświadczeń. My oczywiście weryfikujemy te oświadczenia. I w tej chwili mamy taką sytuację, że wniosków zostało złożonych mniej więcej 2,8 tys.- to dotyczy wszystkich, ale oczywiście dominująca grupą są lekarze z Ukrainy” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że na drugim miejscu wśród państw pochodzenia wnioskodawców jest Białoruś, z innych państw składane są pojedyncze wnioski.

„W tej chwili mamy wydanych pozytywnych decyzji ok. 1,8 tys., z czego ponad 800 jest dla lekarzy z Ukrainy” – podał minister.

Poinformował też, że podjął decyzję, żeby przyśpieszyć te procesy administracyjne i skierować dodatkowy zespół urzędników do rozpatrywania wniosków o zezwolenie na pracę w Polsce.

(ISBnews)