Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Europejska Agencja Leków zarekomendowała rozpoczęcie szczepień przeciwko Covid-19 u dzieci od 6. miesiąca życia. Rekomendacja obejmuje preparaty Pfizera (3 dawki) i Moderny (2 dawki). Dawki obu szczepionek mają być mniejsze w porównaniu z dawkami dla starszych grup wiekowych. Agencja zarekomendowała również dopuszczenie do obrotu szczepionki Spikevax (Moderna) ukierunkowanej na podwarianty BA.4 i BA.5.
–Według prognoz firmy badawczej PMR w latach 2022–2027 największy wzrost, jeśli chodzi o wartość sprzedaży leków w Polsce, odnotują sprzedaż leków do szpitali (10%) i sprzedaż przez internet (10%).
–Założyciele firmy biotechnologicznej BioNTech twierdzą, że szczepionki niszczące komórki rakowe mogą być dostępne już w ciągu najbliższych 10 lat. Impuls do dalszych badań nad szczepionką przeciwnowotworową dały prace nad szczepionką przeciw Covid-19, wykorzystujące technologię mRNA.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z badań prowadzonych przez prof. Macieja Duszczyka z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych oraz Ośrodka Badań nad Migracjami UW wynika, że jedna trzecia absolwentów studiów medycznych jest prawie zdecydowana na wyjazd z Polski, a dwie trzecie nie wyklucza migracji, choć wolałoby zostać w kraju. Badanie obejmuje Collegium Medicum UJ, WUM, GUM i UM w Białymstoku.