Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–ZUS przeprowadził 109,1 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy ze względów zdrowotnych w III kw. br. – to mniej niż w II kw., wydano jednak więcej decyzji o wstrzymaniu wypłaty chorobowego. To efekt wprowadzenia elektronicznych zwolnień lekarskich.
–Polska Grupa Farmaceutyczna odwołała się od decyzji UOKiK-u nakładającej na spółkę ponad 4 mln zł kary za generowanie zatorów płatniczych, co miało miejsce na przełomie zimy i wiosny 2020 r., czyli na początku pandemii. Urząd, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie mógł wziąć pod uwagę okoliczności łagodzących, takie zmiany ma jednak wprowadzić procedowana właśnie ustawa antyzatorowa.

Puls Biznesu
–Startup Auxilius Pharma, pracujący nad wprowadzeniem na rynek zmodyfikowanych leków generycznych, pozyskał 4,5 mln zł w ramach nowej rundy finansowania. Łącznie spółka zebrała ok. 10 mln zł, w przyszłym roku chce przeprowadzić kolejną, większą rundę na sfinansowanie badań klinicznych, która to procedura jest tańsza i szybsza niż w przypadku spółek poszukujących innowacyjnych cząsteczek.

Parkiet
–Neuca obserwuje wzrost tzw. deficytowych preparatów i jednoczesny wzrost różnicy między potrzebami rynku a wielkością dostaw producentów. Jak podkreślił dyrektor komunikacji spółki Paweł Bernat, o skali braków świadczy poziom realizacji zamówień Neuki u producentów, gdzie na 50 najbardziej poszukiwanych preparatów we wrześniu wyniósł on 13%.