Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Spółka Polbionica, założona przez Fundację Badań i Rozwoju Nauki, przygotowuje pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły badanie kliniczne z udziałem pacjentów, podczas którego dokonane zostanie pierwsze wszczepienie bionicznej trzustki, stworzonej z biotuszy składających się z naturalnych biopolimerów oraz z żywych komórek biorcy narządu. Prace badawczo-rozwojowe nad narządem 3D prowadzone są od 8 lat we współpracy z WUM, PW, Instytutem Nenckiego i MediSpace.
–Szefowa Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zaapelowała do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o pilne zmiany w systemie refundacji, w tym przeniesienie decydowania o refundacji do aptek, aby lekarze w sytuacji niedoboru kadr medycznych nie musieli weryfikować poziomów odpłatności. Aptekarze także optują za uproszczeniem systemu, nie są jednak zainteresowani rozstrzyganiem o poziomie refundacji.

Dziennik Gazeta Prawna
–Do konsultacji społecznych skierowane zostało rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie trybu przyznawania liczby dofinansowanych ze środków budżetu państwa miejsc szkoleniowych dla poszczególnych jednostek szkolących w dziedzinach medycyny laboratoryjnej. Przepisy wykonawcze rozporządzenia umożliwią diagnostom podjęcie kształcenia specjalizacyjnego dotowanego przez państwo.