Niedzielski: MZ nie odpowiada za złe zarządzanie

„Długi szpitali wynikają ze złego zarządzania placówką, jeśli marszałek Struzik chce to możemy mu w tym pomóc” – tak minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiada samorządowi województwa mazowieckiego. Przypomnijmy, że Mazowsze domaga się zwrotu ponad 100 mln zł od skarbu państwa i NFZ za pokrywanie długów szpitali.

Samorząd województwa mazowieckiego skieruje do skarbu państwa i NFZ wezwania do zwrotu środków, jakie w latach 2017-2019 Mazowsze wydało na pokrycie ujemnego wyniku finansowego ośmiu szpitali wojewódzkich działających w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.  Chodzi o 83 023 176,23 zł oraz ponad 18 300 000 zł  odsetek.

Tymczasem zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej nie jest zadaniem samorządu. „ość zatem wyręczania państwa i NFZ przez samorządy”– argumentuje marszałek województwa Adam Struzik.

Patrz: Struzik wzywa skarb państwa i NFZ do zwrotu 100 mln zł

„Nie przyglądałem się tej sprawie, ale z pewnością Ministerstwo nie czuje się winne tej sytuacji. Zadłużanie szpitali to m.in. efekt złego zarządzania placówką” – odpowiadał Niedzielski podczas konferencji prasowej.