Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Zdaniem rzecznika prasowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego Piotra Gołaszewskiego rocznie do 10% pacjentów nie pojawia się na umówionych wizytach lekarskich bez wcześniejszego ich odwołania. Okresem, kiedy absencja może sięgać nawet 20%, jest okres okołoświąteczny. Być może rozwiązaniem będzie wdrożony pilotaż e-kolejek, w ramach którego pacjenci mają dostęp do elektronicznej rejestracji centralnej na wybrane świadczenia, a proces odwoływania wizyt jest ułatwiony.
–Procedowana nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym zakłada, że na każde 10 podstawowych zespołów ratownictwa medycznego ma przypadać nie mniej niż jeden specjalistyczny. Zdaniem ekspertów wprowadzenie minimalnego progu to próba utrzymania status quo, a nie nowe wyzwanie, zwłaszcza że ustawa wciąż przyzwala na pracę w karetkach oraz na SOR lekarzy z innymi specjalizacjami niż medycyna ratunkowa, anestezjologia czy intensywna terapia.

Puls Biznesu
–Polski startup Play.air, który bazując na atrakcyjnych grach mobilnych, wspomaga ćwiczenia logopedyczne oraz proces lecenia zaburzeń mowy u dzieci, zajął trzecie miejsce w kategorii EIT Health w finale EIT Jumpstarter, czyli akceleratora zainicjowanego przez UE, a promującego najbardziej obiecujące startupy z Europy.