Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Analitycy rynku farmaceutycznego wskazują na historycznie wysoką sprzedaż leków na przeziębienie i grypę – tylko 23 grudnia Polacy kupili ponad 1,8 mln opakowań. Więcej niż w zeszłym roku jest też zwolnień lekarskich związanych z chorobą dzieci i absencji w pracy. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego szczyt zachorowań na grypę może nastąpić na przełomie lutego i marca. Jednocześnie na chorobę tę zaszczepiło się ok. 6,5% populacji – z 1,5 mln dawek wykorzystano 700 tys.
–Zdaniem prezesa Izby POLMED Arkadiusza Grądkowskiego dzięki obowiązującym od stycznia modyfikacjom w wykazie wyrobów medycznych wiele produktów będzie tańszych dla pacjentów, a cena wielu nie wzrośnie – mimo inflacji i dawno nieuaktualnianych limitów. W skali roku zmiany te będą kosztowały 400 mln zł.

Rzeczpospolita
–Największa od lat liczba infekcji, w tym ok. 300 tys. zachorowań na grypę, liczne przypadki RSV, a także Covid-19, sprawiła, że klienci po raz kolejny zetknęli się z problemem spadającej liczby aptek pełniących dyżury nocne oraz świąteczne. Nowelizacja ustawy refundacyjnej zawiera rozwiązania, zakładające dodatkowe wynagrodzenie za dyżury nocami i w święta dla aptek zlokalizowanych w powiatach mających siedziby w miastach do 40 tys. mieszkańców. Zdaniem ekspertów to może jednak nie wystarczyć.
–Ministerstwo Zdrowia w ramach nowelizacji rozporządzenia ws. stażu podyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów chce wprowadzić tzw. spersonalizowaną ścieżkę kształcenia, umożliwiającą młodym medykom odbycie szkolenia w nawet trzech wybranych przez siebie dziedzinach medycyny. Zmiany mają umożliwić lekarzom świadomy wybór przyszłej drogi zawodowej.
–Od stycznia wejdą w życie niektóre przepisy ustawy o wyrobach medycznych, zakazujące wykorzystywania w reklamach takich produktów wizerunku osób wykonujących zawody medyczne. Zakazana będzie również bezpośrednia reklama takich produktów skierowana do dzieci lub ich rodziców.