Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Głos Wielkopolski
–Mimo zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, że jeszcze w tym tygodniu do POZ-ów trafią testy combo, wykrywające grypę, RSV i Covid-19, nie dotarły one do placówek, nie ma ich również w firmach, które zostały wymienione w liście przedstawionej przez ministra zdrowia. Przedstawiciele tych spółek są zaskoczeni tak nagłymi decyzjami, choć podkreślają, że starają się zorganizować dostawy testów.

Dziennik Polski
–Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Państwowego Zakładu Higieny, w 2022 roku liczba przypadków niektórych chorób zakaźnych była nawet kilkaset procent większa niż w 2021 roku. Przykładem jest m.in. ospa wietrzna – w minionym roku w samej Małopolsce odnotowano 15 tys. 428 zachorowań, podczas gdy w całym 2021 roku było ich 2 860, a w 2020 – 7 513. Zdaniem specjalistki chorób zakaźnych Anny Boroń-Kaczmarskiej to pokłosie m.in. mniejszej liczby szczepień.
–W szpitalu w Proszowicach została otwarta Poradnia Alergologiczna dla dzieci i dorosłych. Mieści się w budynku Oddziału Pulmonologii, a lekarz przyjmuje dwa razy w tygodniu.