PolTREG ma umowę z Clinmark na badania kliniczne w projekcie PreTREG

PolTREG zawarł umowę o wartości ok. 5,3 mln euro netto z firmą Clinmark na przeprowadzenie badania klinicznego fazy I/II w projekcie terapii cukrzycy przedobjawowej – PreTREG, podała spółka. Na realizację swojego priorytetowego projektu PolTREG otrzymał od Agencji Badań Medycznych dofinansowanie w wysokości 31,7 mln zł.

„Rozwinięcie współpracy z firmą Clinmark jest dla nas kolejnym ważnym krokiem przybliżającym PolTREG do rozpoczęcia badania klinicznego fazy I/II w projekcie terapii cukrzycy przedobjawowej – PreTREG. Obecnie współpracujemy już z kilkoma krajowymi ośrodkami, w których będą realizowane badania kliniczne. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach, po uruchomieniu nowego laboratorium i uzyskaniu niezbędnych certyfikacji będziemy mogli uruchomić również badania kliniczne fazy I/IIa w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym w postaciach pierwotnie postępującej i rzutowo remisyjnej” – powiedział prezes i współzałożyciel PolTREG prof. Piotr Trzonkowski, cytowany w komunikacie.

Clinmark jest firmą CRO (ang. Contract Research Organization) specjalizującą się w badaniach klinicznych i globalnym doradztwie klinicznym. W ramach zlecenia Clinmark m.in. zorganizuje, będzie zarządzał, monitorował i koordynował proces badania klinicznego oraz opracuje raport z badania. Okres obowiązywania zlecenia rozpocznie się w lutym 2023 r., a zakończy się w listopadzie 2028 r., wynika z materiału.

Celem badania klinicznego fazy I/II jest ocena bezpieczeństwa i wczesnych oznak skuteczności innowacyjnej terapii komórkowej przeznaczonej dla chorych na cukrzycę typu 1, w fazie przedobjawowej (prediabetes). Przeniesienie interwencji do okresu przedobjawowego będzie przełomem w leczeniu cukrzycy typu 1. U pacjentów w fazie przedobjawowej liczba żyjących wysp trzustkowych jest na tyle duża, iż może zabezpieczać ich przed objawami choroby, a nawet epizodami hiperglikemii, podkreślono.

„Warto podkreślić, że priorytetowe projekty rozwijane przez PolTREG są na etapie badań klinicznych, a więc ich rozwój jest dużo bardziej zaawansowany niż w przypadku transakcji, które niedawno obserwowaliśmy. Z tego względu celem minimum dla nas na 2023 r. jest rozpoczęcie rozmów z potencjalnymi partnerami strategicznymi zainteresowanymi komercjalizacją terapii PolTREG” – dodał członek zarządu Mariusz Jabłoński.

PolTREG jest światowym pionierem terapii komórkowych opartych na Tregach – najbardziej zaawansowanym w badaniach klinicznych. Twórcy PolTREG przeprowadzili pierwsze na świecie podanie preparatu TREG u człowieka. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w listopadzie 2021 r.

(ISBnews)