Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Trwa rejestracja osób chętnych do udziału w VIII Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress), który odbędzie się 9 i 10 marca w Katowicach. W tym roku głównymi tematami będą najważniejsze wyzwania polityki zdrowotnej państwa, innowacyjne terapie oraz rozwiązania w medycynie.
–Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia opublikowało wyniki badania osób, które przebywały w szpitalach w ubiegłym roku. W 134 placówkach przeprowadzono 54 tys. elektronicznych ankiet. 88% pacjentów uznało szpital, w którym byli leczeni, za godny polecenia. Zdaniem ekspertów wyniki raportu powinny być punktem wyjścia do dyskusji, na ile opinie pacjentów świadczą o faktycznej jakości usług medycznych.

Dziennik Polski
–Naukowcy z Wydziału Chemii UJ pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Nowakowskiej opracowali materiał, który pomoże odbudowywać ubytki kostne i jednocześnie może służyć jako nośnik leków na osteoporozę. Jak informuje uczelnia, wynalazek może zrewolucjonizować leczenie osteoporozy, ponieważ pozwala dostarczać leki o silnych skutkach ubocznych wyłącznie w chore miejsca i tym samym odejść od stosowanego do tej pory podawania ogólnoustrojowego.

Głos Wielkopolski
–Placówki ze Słupcy, Śremu, Nowego Tomyśla, Międzychodu i Puszczykowa otrzymały we wtorek dofinansowanie unijne na działania naprawcze po pandemii koronawirusa. Kwota dofinansowania, przyznana szpitalom przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, to blisko 11,4 mln zł. To środki na uzupełnienie sprzętu, który został zużyty podczas pandemii COVID-19 poprzez jego intensywną eksploatację w tym kryzysowym czasie. Placówki dokonają również zakupu sprzętu, który jest najbardziej potrzebny w kontekście długu zdrowotnego i konieczności jego spłacania