Szpital św. Anny znów wyróżniony

Szpital św. Anny w Piasecznie, należący do Grupy EMC, znalazł się wśród trzech najlepszych, w opinii kobiet, szpitali w województwie mazowieckim oraz w TOP 10 najlepszych porodówek w Polsce w Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić Po Ludzku 2022.

Szpital św. Anny w Piasecznie był już nagradzany przez Fundację Rodzić Po Ludzku. W 2020 roku zdobył siódme miejsce w Polsce, a drugie w województwie mazowieckim. Szpital posiada również certyfikat fundacji Maluchy na Brzuchy.
Ranking Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku powstaje na podstawie informacji przekazywanych przez kobiety w ankiecie „Głos Matek”, w której wzięło udział już ponad 100 tys. Polek. Należy podkreślić, że to jedyny ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały położnicze w Polsce. Ideą rankingu jest wskazywanie szpitali, gdzie kobieta może „urodzić po ludzku”, w poszanowaniu intymności i godności.

Wyróżnienie to także efekt trwającej od lat modernizacji oddziału ginekologiczno-położniczego piaseczyńskiego szpitala. W 2019 roku utworzono nowy trakt porodowy, który został w pełni doposażony we wszystkie sprzęty potrzebne pacjentkom w czasie porodu. Blok porodowy zyskał również salę do cięć cesarskich.
W 2020 roku na oddziale został wdrożony program kompleksowej opieki nad kobietą ciężarną tzw. KOC. Dzięki niemu pacjentki mają zapewnioną opiekę obejmującą czas od poczęcia do narodzin oraz przez cały okres połogu. Także w 2020 roku, mimo pandemii Covid 19, szpital św. Anny w Piasecznie uruchomił bezpłatną szkołę rodzenia, która okazała się strzałem w dziesiątkę i cieszy się dużą popularnością wśród przyszłych mam. Ze szkoły może skorzystać każda kobieta od 21 tygodnia ciąży.

W roku 2021 i 2022 przeprowadzono zmiany stylizacji sal i wystroju oddziału, aby pobyt na
piaseczyńskiej porodówce był dla pacjentek jeszcze bardziej przyjazny i komfortowy.
Warto wspomnieć, iż w lutym br. piaseczyńska porodówka obchodzić będzie 12 rocznicę istnienia.
W tym czasie stała się w jedną z najpopularniejszych wśród przyszłych mam placówek w regionie.
W ciągu 12 lat funkcjonowania na oddziale urodziło się niemal 16 tys. dzieci.

Z ciekawostek i statystyk oddziału położniczego można nadmienić, iż:
 najmniejszy, urodzony siłami natury noworodek ważył 2100 g., a największy – 4860 g.
 zauważono w ostatnim czasie tendencje do powrotu imion tradycyjnych tj. Franciszek,
Zygmunt, Łucja czy Maria,
 zespół lekarski na oddziale liczy 22 ginekologów-położników oraz 12 neonatologów,
 opiekę nad mamami sprawują 43 położne i 5 pielęgniarek.
Tylko w 2022 roku na oddziale położniczym piaseczyńskiego szpitala św. Anny:
 urodziło się 1555 dzieci w tym:
o 734 dziewczynek
o 821 chłopców
 wykonano 487 cesarskich cięć